KrakówChwilówki

w 15 minut

   ...wróć...

Zadłużenie Polaków w 2013 r.Juz po wakacjach, a banki pracowały i pracuja pełna parą. W lipcu wartość kredytów gospodarstw domowych rekordowo wzrosła. Złotowe kredyty mieszkaniowe powiększyły się o blisko 2,3 mld zł, a konsumpcyjne o ponad 1,1 mld zł.

NBP opublikowało w sierpiniu dane - należności i zobowiązania monetarnych instytucji finansowych, które nie pozostawiają wątpliwości – ruszyło się na rynku kredytów mieszkaniowych i zapowiada się całkiem niezłe drugie półrocze, po chudych pierwszych sześciu miesiącach. Ożywienie w kredytach mieszkaniowych, to jednak nic w porównaniu z kolejnym już wzrostem sprzedaży kredytów konsumpcyjnych. Tak dobrze na tym rynku nie było od trzech lat.

Ożywienie trwa od paru miesięcy, wpływa na nie ma głównie obniżenie stóp procentowych, a także podłoski że kryzys dobiega końca. Sytuacja gospodarek głównych krajów Europy poprawia się, co musi odnieść się także do naszego kraju. Na dalszą poprawe sprzedaży kredytów, zwłaszcza mieszkaniowych, może mieć wprowadzenie znowelizowanej rekomendacji S, w 2014 r. banki będę mogły pożyczać tylko klientom gotowym dołożyć do zakupu co najmniej 5 proc. wartości kredytowanej nieruchomości. Muszą sie spiszyć osoby chcące pożyczyc na całą kwotę nieruchomości.

Ale najwiekszą sprzedaż odnotowujemy w kredytach konsumpcyjnych, która zdecydowanie przewyższa kredyty mieszkaniowe. Od początku roku uzbierało się już blisko 2,3 mld zł., przed nami okres najwiekszej aktywności kredytowej - przecież idą święta.

Jakie są przyczyny wzrostu większej sprzedaży kredytów konsumpcyjnych przez banki:

- spadające stopy procentowe,
- lepsza sytuacja gospodarcza,
- nowa wersja Rekomendacji T,
- wzrost popularności firm pożyczkowych ( szacowana wielkość na 1/10 rynku bankowe, ilość klientów 1,5 mln. ).This template downloaded form free website templates